Results

                    O V E R A L L   A W A R D S
                    ******************************

 CATEGORY A  (Vintage)

 1st Steven Wilson and Nigel Smeal  (7)  Morris 8   1948, 918 ccs

             Total Penalty:  1:14:21    

 2nd Macko Laqueur and Paul Zwaans  Lagonda LG6  1936
            Total Penalty:  4:17:06    

 3rd  Frank Kloppert and Frank Leeman  Rolls Royce Phantom 1   1927 
Total Penalty:  7:12:14    

-- 0 --

 Trial

1st    Frank Fennell and Kevin Savage Mercedes 300SE  1963
             Total Penalty:  3:34

 2nd  Jan Ebus and Lester Van de Zalm  Lancia Fulvia 1.3   1972, 
             Total Penalty:  5:43

 3rd   Jayne Wignall and Peter Rushforth  Porsche 356  1959, 
              Total Penalty:  6:34

-- 0 --

Club

1st   Michael McRobert and John Lockyer  Wolseley 1500  1957, 
             Total Penalty:  3:40

 

2nd  Erik ten Hove and Margrethe ten Hove  Daf 55 Marathon   1968, 
            Total Penalty:  6:39

 3rd  Klaas Vlaanderen and Robbert Vlaanderen  Alfa Romeo 1750 GTV    1967

             Total Penalty:  10:07      

 ---------------------------------------------------------------------------------

                      C L A S S    A W A R D S
                     ***************************

 CLASS 2    up to 1949; 2501 to 4500 ccs        

1st in Class 2

            Terry Maunder and Malcolm Capstick

            (6)  MG WA

                        1939, 2600 ccs

             Total Penalty:  9:08:33    

 
CLASS 4    up to 1967; up to 1600 ccs        

1st in Class 4

            Dick Appleton and Mark Appleton

            (81)  Morris Mini Cooper S

                        1965, 1275 ccs

           Total Penalty:  15:33      

2nd in Class 4

            Malcolm Pickering and Bill Granger

            (35)  Sunbeam Rapier

                        1959, 1600 ccs

           Total Penalty:  15:39

3rd in Class 4

            Geoffrey O'nion and Nigel Hutchinson

            (52)  Morris Cooper

                        1963, 997 ccs

            Total Penalty:  16:54      

CLASS 5    up to 1967; 1601 to 3500 ccs        

1st in Class 5

            Steve Webster and Bob Duck

            (88)  Sunbeam Rapier

                        1967, 1725 ccs

            Total Penalty:  7:35

  2nd in Class 5

            Roy Perkins and Peter Ward

            (28)  Volvo PV 544

                        1959, 1798 ccs

            Total Penalty:  8:51

 3rd in Class 5

            Ole Jurgen Jorgensen and Bjarne Koren

            (68)  Mercedes Benz 300SE

                        1965, 2960 ccs

            Total Penalty:  22:15      

 CLASS 7    up to 1967; up to 1600 ccs        
1st in Class 7

            Bert Dolk and Jan Berkhof

            (34)  Alfa Romeo Giullietta Sprint

                        1959, 1600 ccs


            Total Penalty:  20:37      

 2nd in Class 7

            Richard Prosser and Steve Freeman

            (46)  Sunbeam Alpine

                        1962, 1592 ccs

            Total Penalty:  48:23

 3rd in Class 7

            Cock Goedegebuur and Willem Uitenbroek

            (59)  Porsche 356C

                        1964, 1600 ccs

            Total Penalty:  50:03      

CLASS 8    up to 1967; 1601 to 3500 ccs        
1st in Class 8

            Marcel Geurts and Alfons Geurts

            (104)  Mercedes 280SL

                        1970, 2800 ccs

            Total Penalty:  12:55      

 2nd in Class 8

            Roger Byford and Willy Cave

            (89)  MG BGT

                        1967, 1798 ccs

            Total Penalty:  18:00

 3rd in Class 8

            Paul Carter and James Ewing

            (5)  Alvis

                        1932, 1650 ccs

            Total Penalty:  58:43      

 CLASS 9    up to 1967; over 3500 ccs        

1st in Class 9

            Bill Ainscough and John Bayliss

            (1)  Alvis 4.3

                        1936, 4300 ccs

            Total Penalty:  2:05:39    

 2nd in Class 9

            Peter Lloyd and David Herning

            (79)  Sunbeam Tiger

                        1965, 4200 ccs

            Total Penalty:  2:46:34

 3rd in Class 9

            Andrew Sharp and James Roberts

            (15)  Jensen 541

                        1956, 4000 ccs

            Total Penalty:  6:25:30    

 CLASS 10    Saloon cars; 1950 to 1967           

1st in Class 10

            John Pronker and Bernd Vink

            (47)  Mercedes 220SE

                        1962, 2195 ccs

            Total Penalty:  11:05      

 2nd in Class 10

            Tom Gatsonides and Rosalie Gatsonides

            (11)  Ford Zephyr

                        1952, 2200 ccs

            Total Penalty:  12:06

3rd in Class 10

            Jeroen Hunfeld and John Berghoff

            (51)  Morris Cooper S

                        1963, 1071 ccs

            Total Penalty:  21:07      

 CLASS 11    Sports cars; 1950 to 1967           

 1st in Class 11

            Kars Klok and Norbert Ruiter

            (72)  Chevrolet Stingray

                        1965, 5300 ccs

            Total Penalty:  24:22      

 2nd in Class 11

            Anton van Egmond and Anke van Egmond-Thomassen

            (38)  Porsche 356B Cabrio

                        1960, 1600 ccs

            Total Penalty:  30:27

 3rd in Class 11

            Tonny Goedmakers and Monique Goedmakers-Marshal

            (27)  Jaquar XK 150 DHC

                        1958, 3422 ccs

            Total Penalty:  36:27      

------------------------------------------------------------------

                    S P E C I A L   A W A R D S
                    *****************************

 BEST MIXED CREW ON THE CLUB ROUTE

            Erik ten Hove and Margrethe ten Hove

            (90)  Daf 55 Marathon

                        1968, 1100 ccs

             Total Penalty:  6:39

 BEST MIXED CREW ON THE TRIAL ROUTE

            Jayne Wignall and Peter Rushforth

            (32)  Porsche 356

                        1959, 1600 ccs

            Total Penalty:  6:34

  AWARD FOR THE OLDEST NOVICE  

            Willi Kessi   (and Ronald Goedmakers)

            (18)  Rolls Royce SC1 Drophead

                        1957, 4887 ccs

            Total Penalty:  21:49      

 THE MISFORTUNE TROPHY  

             Robert Harley and John Densham

            (53)  Ford Lotus Cortina MK1

                        1965, 1558 ccs

             Total Penalty:  9:42:13    

 THE SPIRIT OF THE EVENT AWARD  

             Bill Ainscough and John Bayliss

            (1)  Alvis 4.3

                        1936, 4300 ccs

             Total Penalty:  2:05:39    

 ------------------------------------------------------------------

                     T E A M   A W A R D S
                    *************************

 BEST VINTAGE/CLUB TEAM (Club Route)

        Team Name: TEAM VAN EGMOND

              Jeroen Hunfeld and John Berghoff

            (51)  Morris Cooper S

                        1963, 1071 ccs

              Theun Dommershuizen and Marion van Maanen

            (95)  Alfa Romeo Giulia 1300TI

                        1968, 1290 ccs

              Tom Gatsonides and Rosalie Gatsonides

            (11)  Ford Zephyr

                        1952, 2200 ccs

             Total Team Penalty:  1:20:48    

 

 BEST TRIAL TEAM (Trial Route)

        Team Name: EBREX-TEAM

              Bert Dolk and Jan Berkhof

            (34)  Alfa Romeo Giullietta Sprint

                        1959, 1600 ccs

              Ole Jurgen Jorgensen and Bjarne Koren

            (68)  Mercedes Benz 300SE

                        1965, 2960 ccs

              Jan Ebus and Lester Van de Zalm

            (99)  Lancia Fulvia 1.3

                        1972, 1300 ccs

             Total Team Penalty:  48:35       

BEST MARQUE TEAM (3 cars of same make on Trial Route)

      Team Name: PRICE'S PRODIGIES (BMC)

            Roger Byford and Willy Cave

            (89)  MG BGT

                        1967, 1798 ccs

            Dick Appleton and Mark Appleton

            (81)  Morris Mini Cooper S

                        1965, 1275 ccs

            Geoffrey O'nion and Nigel Hutchinson

            (52)  Morris Cooper

                        1963, 997 ccs

             Total Team Penalty:  50:27      

 ------------------------------------------------------------------

                             M E D A L S
                            *************

GOLD MEDAL

  No Medal Winners

SILVER MEDAL

   (61)   Frank Fennell and Kevin Savage

          Mercedes 300SE

BRONZE MEDAL

   (5)    Paul Carter and James Ewing

          Alvis

   (11)   Tom Gatsonides and Rosalie Gatsonides

          Ford Zephyr

   (17)   Michael McRobert and John Lockyer

          Wolseley 1500

    (18)   Ronald Goedmakers and Willi Kessi

          Rolls Royce SC1 Drophead

    (25)   Stephen Blakely and David Parkinson

          Porsche 356A

    (27)   Tonny Goedmakers and Monique Goedmakers-Marshal

          Jaquar XK 150 DHC

    (28)   Roy Perkins and Peter Ward

          Volvo PV 544

    (32)   Jayne Wignall and Peter Rushforth

          Porsche 356

    (33)   David Hack and Simon Rossiter

          Volvo PV544

    (35)   Malcolm Pickering and Bill Granger

          Sunbeam Rapier

    (37)   Wim van der Straaten and Rita Van der Straaten

          Jaguar XK150DHC

    (38)   Anton van Egmond and Anke van Egmond-Thomassen

          Porsche 356B Cabrio

    (47)   John Pronker and Bernd Vink

          Mercedes 220SE

    (51)   Jeroen Hunfeld and John Berghoff

          Morris Cooper S

    (52)   Geoffrey O'nion and Nigel Hutchinson

          Morris Cooper

    (60)   Nick Pile and Tim Mills

          Ford Zodiac MKIII

    (62)   Han Brouwers and Bram Rutgers

          Fiat 2300 S coupé

    (66)   Franz Zapfe and Anja Boegershausen

          Mercedes 220SE

   (68)   Ole Jurgen Jorgensen and Bjarne Koren

          Mercedes Benz 300SE

   (70)   Ton Sieling and Jantine Sieling-van Arkel

          Rolls Royce Silver Cloud III

   (72)   Kars Klok and Norbert Ruiter

          Chevrolet Stingray

   (73)   Renger Guliker and Pieter Kuijvenhoven

          Mercedes 300SE

   (81)   Dick Appleton and Mark Appleton

          Morris Mini Cooper S

   (82)   Theo Middelbeek and Ben Godijn

          Pontiac Grand Prix

   (85)   Kees Heutink and Jaap Daamen

          Volvo Amazon 122S

   (88)   Steve Webster and Bob Duck

          Sunbeam Rapier

   (90)   Erik ten Hove and Margrethe ten Hove

          Daf 55 Marathon

   (91)   Klaas Vlaanderen and Robbert Vlaanderen

          Alfa Romeo 1750 GTV

   (95)   Theun Dommershuizen and Marion van Maanen

          Alfa Romeo Giulia 1300TI

   (96)   John Bateson and Fred Bent

          Sunbeam Rapier

   (99)   Jan Ebus and Lester Van de Zalm

          Lancia Fulvia 1.3

   (104)  Marcel Geurts and Alfons Geurts

          Mercedes 280SL

  32 Medal Winners